Godziny otwarcia:   
pon-pt. 7-20
sob. 8-14
tel.: 22 679 67 26
tel. kom.: 602 115 773
slide

Kontrola amortyzatorów a bezpieczeństwo jazdy

Istotny wpływ stanu amortyzatorów na bezpieczeństwo jazdy został już bezspornie udowodniony. Wykazano także, że siły tłumienia w amortyzatorach zaczynają znacznie się pogarszać od 5. roku użytkowania pojazdu. Biorąc pod uwagę średni wiek samochodów poruszających po naszych drogach można założyć statystycznie, że co 10 ma niesprawne amortyzatory.

Dyskusje na ten temat wiele państw w Europie ma już za sobą. W ich efekcie w kilkunastu krajach już wykonuje się badania tłumienia zawieszenia w stacjach kontroli pojazdów jako badanie obowiązkowe. Na przykład w Niemczech, kontrola amortyzatorów jest obowiązkowa od 2010 na wszystkie SKP. W Polsce badanie dotyczy jedynie pojazdów po wypadkach i sprowadzanych z zagranicy (zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą lub nowych nowego typu wyprodukowanych lub importowanych w ilości jednej sztuki rocznie).

Wpływ amortyzatorów na działanie układów w pojazdach

Im więcej elektronicznych układów bezpieczeństwa (typu ABS i ESP) ma zamontowany pojazd, tym bardziej jest wymagana sprawność amortyzatorów, aby nie pogarszać warunków zachowania na drodze. Badania wykonane w Niemczech udowodniły (patrz tabela), że osłabione działanie amortyzatorów pogarsza skuteczność funkcjonowania takich układów, jak ESP (układ stabilizacji toru jazdy) i negatywnie wpływa na elektroniczne systemy kontroli, jak ABS (układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania) oraz ASR (układ zapobiegający poślizgowi kół podczas ruszania).

Paradoks gorszego działania ABS jest łatwo wytłumaczyć. W momencie, gdy na garbie koło odrywa się od podłoża i tym samym traci przyczepność, układ ABS zmniejsza znacznie siłę hamowania, by nie dopuścić do zablokowania koła. Zanim siła ta ponownie wzrośnie do maksymalnej wartości upływa pewien czas.

Zły stan amortyzatorów prowadzi do zwiększonego ryzyka bezpieczeństwa wskutek:

  • wydłużonej drogi hamowania na nierównej nawierzchni
  • niestabilności zachowania się pojazdu na zakręcie oraz w trakcie manewru omijania
  • „nurkowania” pojazdu podczas hamowania
  • wcześniejszego wystąpienia efektu aquaplaningu.

Ponadto niesprawne amortyzatory przyczyniają się negatywnie do skrócenia trwałości elementów zawieszenia, jak końcówki drążków kierowniczych, przeguby wahaczy, czy samych opon. Do oceny stanu technicznego amortyzatorów służy badanie tłumienia.

Badanie amortyzatorów w naszej Stacji Diagnostycznej wykonujemy jako usług bezpłatną.